Fatih Mahallesi çamlık Caddesi NO:44 Gaziemir / İZMİR

Taşınabilir Teleskopik Mast Ürün Ailesi

Neden?

Pagetel Sistem Mühendislik, özgün olarak geliştirdiği Taşınabilir Teleskopik Mast Ürün Ailesi ile teleskopik yükseltme sistemlerine ekonomik bir alternatif sunuyor. Geniş ürün ailesinin farklı teknik özelliklere sahip üyeleri, kullanıcıların pek çok farklı ihtiyacına cevap veriyor. Dayanıklılık konusunda kullanıcı ihtiyaçlarının da ötesine geçen bir performans sergileyen bu sistemler, muadillerine kıyasla daha düşük olan ağırlıkları ile dikkat çekiyor.

Açılmış haldeki boyları 3 ila 15 metre arasında değişen bu mastlar, ağırlıkları 15 kilogramdan 75 kilograma kadar faydalı yükleri kaldırabiliyor. Mastlar, boyutlarına göre değişmekle birlikte, tek bir kişi tarafından sırt çantasında ya da römorka entegre şekilde taşınabiliyor.

Bu mastlara; kameralar, radarlar, aydınlatma ekipmanları, karıştırıcılar, kalibrasyon aparatları ya da silah sistemleri gibi cihazlar kolaylıkla takılabiliyor. Askeri standartlara uygun olarak üretilen ve ekonomikliği ile rakiplerinden ayrılan mastlar; eğimli arazilerde, yüksek rüzgâr yüklerinin olduğu ağır ve zorlayıcı çevre koşullarında görev yapabiliyor.

Entegre Jeneratör ve İklimlendirme Sistemine Sahip Kabin

9 ve 15 metrelik mastların entegre edildiği römork üzerinde, elektrik enerjisine ihtiyaç duyan faydalı yüklere yönelik olarak, 12 kilowatt gücünde bir jeneratör bulunuyor. Römork üzerinde ayrıca, özel iklimlendirme sistemine sahip bir kabin de yer alıyor. Bu kabinde, termal kameraların testleri sırasında kullanılacak ve mast ile yükseltilecek olan test aparatları, test öncesinde istenilen sıcaklıkta şartlandırılabiliyor veya sadece belirli sıcaklıklarda çalışabilen sistemler bu kabin içerisinde muhafaza edilebiliyor. Böylelikle kullanıcı, tüm test ihtiyaçlarını tek bir platform ile sağlayabiliyor.

Mobil Test Platformları

Teleskopik Mast Ürün Ailesi’nin 3 ve 5 metrelik üyeleri, bir sırt çantası içerisinde tek kişi tarafından taşınacak; 9 ve 15 metrelik üyeleri ise römorka entegre edilecek şekilde tasarlandı.

Mast ailesinin sırtta taşınabilir 3 ve 5 metrelik üyelerinde, sistemin toplam ağırlığını düşük tutabilmek için malzeme olarak alüminyum kullanılıyor. Sırası ile 15 ve 30 kg ağırlığındaki bu mastlar, üzerinde bulunan üç ayak (tripod) sayesinde, herhangi bir ilave aparata ya da dış desteğe gerek duymaksızın hızlı ve kolay şekilde yükseltilebiliyor. Bununla birlikte, hava koşullarının aşırı rüzgârlı olması gibi durumlara karşı, mastlar, istenirse üzerindeki ara yüzler sayesinde, halatlar yardımıyla yere sabitlenebiliyor.

Römorka entegre edilen 9 ve 15 metrelik mastlarda ise sistemin mukavemetini arttırmak için çelik boru içerisine yerleştirilen alüminyum malzeme tercih edildi. Bu mastların her ikisinin de kapalı durumdaki yüksekliği 3,2 metre. Römork hareket edeceği zaman, kapalı durumdaki bu mastlar, üzerinde bulunan bir mekanizma vasıtasıyla kolaylıkla yana doğru yatırılıyor ve böylelikle römorkun profili alçaltılarak sürüş emniyeti arttırılıyor. Benzer şekilde, mastın yükseltilebilmesi için de mast dik konuma getiriliyor ve römorkun denge ayakları açılıyor. Mast sistemi tamamen yükseltildikten sonra da halatlar vasıtasıyla yere sabitlenerek, salınım yapması engelleniyor.

Pagetel Sistem Mühendislik’in Teleskopik Mast Ürün Ailesi’nin tüm üyeleri, manuel tahrikli makaralar vasıtasıyla yükseltiliyor. Bununla birlikte, kullanıcının talep etmesi durumunda, sisteme elektrik motoru da entegre edilebiliyor.

Yenilikler

Pagetel Sistem Mühendislik Taşınabilir Teleskopik Mast Ürün Ailesi’nin sunduğu yenilikler şöyle sıralanıyor:

 • Ekonomik çözüm
 • Kullanıcı ihtiyaçlarının da ötesine geçen dayanıklılığa sahip ancak daha hafif sistemler
 • Her ihtiyaca cevap verebilecek geniş ürün ailesi
 • Dahili jeneratör (römorka entegre mastlar için)
 • Entegre İklimlendirme Sistemli Kabin (römorka entegre mastlar için)
 • El tahriki ile yükselen basit ve sade mimari
 • Opsiyonel elektrik tahriki
 • İlave güç kaynağına ihtiyaç duymayan platform (römorka entegre mastlar için)
 • Tüm test ihtiyaçlarını bünyesinde barındıran sistem (römorka entegre mastlar için)
 • İstenilen yere kolaylıkla taşınabilen mastlar
 • 10 dakikada kolay kurulup ve toplanabilen römorka entegre mastlar

Uyarlanabilirlik

Pagetel Sistem Mühendislik, halihazırda pek çok ihtiyaca cevap verebilecek, oldukça geniş bir Teleskopik Mast Ürün Ailesi’ne sahip olsa da kullanıcılardan gelen talepler doğrultusunda, mevcut mastların ölçülerini ve yük taşıma kapasitesini ayarlanabiliyor ya da ihtiyaca göre tamamen yeni mast sistemleri de tasarlanabiliyor. Bu mastlar ayrıca, talebe göre çeşitli araçlar, konteynerler veya römorklar üzerine de entegre edilebiliyor.

Gelişmeler

Pagetel Sistem Mühendislik, Taşınabilir Teleskopik Mast Ürün Ailesi’nin tüm tasarım ve kalifikasyon çalışmalarını tamamladı ve ilk teslimatını yaptı. ASELSAN ve Baykar’ın kendi ürünlerinin kalibrasyonunu yapacağı bir sistem olarak saha testlerinden geçti. Kullanıma giren sistem, güvenilirliğini sahada da ispat etti. 20 adet ürün, hâlihazırda hem ASELSAN hem de Baykar tarafından sahada kullanılıyor. Ayrıca Mast teslimatları da devam ediyor.

Bu sistemlerde ihracat kısıtlarına tabi herhangi bir ürün bulunmuyor ve Pagetel Sistem Mühendislik, sistemlerin farklı ülkelerdeki kullanıcılara tanıtımı konusundaki çalışmalarına devam ediyor.

Kullanılabileceği Potansiyel Projeler

Pagetel Sistem Mühendislik’in mast sistemleri, özellikle radarların ve elektro-optik sensörlerin test ve kalibrasyonunda çok verimli şekilde kullanılabiliyor. Bunların yanı sıra mobil haberleşme ve telekomünikasyon sistemleri, mobil hava istasyonu, itfaiye araçları, denizcilik ve sivil gözlem uygulamalarında da kullanımı mümkün.

Taşınabilir Teleskopik Mast Ürün Ailesi’nin Teknik Özellikleri

Genel Özellikler:

Klimalı Kabin (Römorka Entegre Mastlar İçin):

 • İç Ölçüleri (Yükseklik x Genişlik x Derinlik): 1.000x600x500 mm
 • Azami ve Asgari İç Sıcaklık: Kabin içinde bulunan cihazlara göre, içi sıcaklık, +15 ile +30 derece arasında sabitlenebiliyor.
 • Isıtma Kapasitesi: 1 kW
 • Soğutma Kapasitesi: 1 kW