Sarnıç Beldesi, Çamlık Caddesi, No:44 Gaziemir – İzmir

Şelter Genel Özellikleri

Şelterlerin Yapısı

Genel

Şelterler elektronik ekipman barındıracak onları ve operatörleri dış çevre etkilerinden koruyacak şekilde dizayn edilir. Bu şelterler ACE Std Spesifikasyonu 6516/SHCPR/86'ya göre inşa edilmiş olup boyutları ve ağırlığı yukarıdaki standarta uygundur. Özellikleri aşağıda açıklanmıştır. Şelterler elektronik ekipman barındırmakta olup mutat testlerin ve bakımın yapılması için yeterli mekan sağlar.

Şelterlerin Yapısı

Şelter 6 "Sandviç" Panel'den (4 yan duvar artı tavan ve taban) oluşur.

Bütün şelter panelleri, esas olarak bağlayıcı, yanmayan sert poliüretan ve iç takviye elemanlarını barındıran iki adet paralel, tek parça aluminyum alaşım yüzeyden yapılır.

Çalışma Koşulları

Şelterler, -40°C ile +55°C arasında bir dış sıcaklıkta çalışmaya ve nakledilmeye uygundur. Şelterin genel ısı transferi katsayısı 1.7 W/°C - m² - h'yi geçmez.Şelterler, hiçbir bozulma göstermeden iki hafta boyunca %100 nisbî neme sahip bir havaya ve tuz püskürtüsüne maruz kalmaya dayanabilir. Şelter saatte 35 km hızla esen bir rüzgarla gelen 50 mm/saat yağmur etkilerine dayanabilir. Şelterler, yapısında hiçbir sızıntı veya hasar meydana gelmeden alt tarafından ölçülen 50 cm'ye kadar suya batabilir.

Saklama Koşulları

Şelterler hiçbir hasar meydana gelmeden iki yıl boyunca -40°C ile +70°C arasında sıcaklıklarda saklanabilir. Nem aralığı %10 ile %100 arasında olabilir.

Kapıtaban

Tabana, kalın plastik, kaymaz hava geçirmez ve elektriksel yalıtımlı malzeme döşenmiştir; kapının yakınında bir su tahliye deliği temin edilmiştir. Tahliye deliği, kolaylıkla çıkarılabilen uygun şekilde kapatılmış özel bir vidalı tapa ile kapatılmıştır; bu tapa hem çevresel hem de RFI yalıtım işlevini görür.

Kapı

Arka duvara veya yan duvara tek kanatlı bir kapı yerleştirilmiştir; dışa doğru açılır. Kapı bir asma kilit ile dışarıdan kilitlenmiş olsa bile kapının bütün koşullarda içeriden açılması mümkündür; yani içeride personel olduğu zaman kapı, dışarıdaki asma kilit kancalarını serbest bırakan bir acil durum düğmesi vasıtasıyla içeriden açılabilir. Aletin yakınında kapı üzerinde uygun talimatlar bulunur. Şelterin kapısına su yalıtımının sağlanması için bir conta ile bir RFI contası takılmıştır. Kapının koluna da yeterli RFI/toz/yağmur yalıtımı temin edilmiştir. Şelterin kapısına ayrıca bir asma kilit ve üç anahtar da takılmıştır; bu anahtarlar, şelter kapısının üzerinde dışarıya monte edilmiş vidalı tipte uygun bir kutu içerisinde saklanmaktadır. Gerektiği zaman, şelter kapısı üst menteşe tarafına takılmış bir kilitleme aleti ile 90º açık pozisyonda tutulabilir; kapı, kilitleme aleti üzerindeki butona basmak suretiyle basit bir şekilde kapatılabilir. Şelter kamyon üzerinde ve kapı açık olduğu zaman, şeltere merdiven ile tırmanmayı sağlamak için kapının iç tarafına takılan bir korkuluk tutamağı kullanılabilir.

Çatı

Çatısına çıkılabilmesi için, şeltere sağ arka köşede katlanabilir basamaklar takılmıştır. Şelter çatısı, 500 kg/m² dağıtılmış yüzey yüküne hiçbir hasar görmeden dayanır ve kaymaz bir boya ile boyanmıştır. Bir kişi (90 kg) şelter çatısında zarar vermeksizin yürüyebilir.

Nakliye

Şelter yüklü halde helikopter, tren ve kara taşıt araçlarıyla karayollarında nakledilebilir ve ISO Köşeleri ile askıya alındığı zaman şelter içerisine monte edilmiş ekipmanı emniyete alacak yeterli güce sahiptir. Şelterler, ordu içerisinde kullanılan standart bir NATO kargo kamyonu ve C-130 nakliye uçağı ile nakledilebilir.

RFI Girişim Koruma

Şelter RFI girişim korumasını aşağıda verilen değerlerde sağlar:

Elektriksel Alan Zayıflatması:

50 Khz ile 1000 Mhz arasındaki bütün frekanslarda 60 dB lik zayıflama sağlar.

Manyetik Alan Zayıflatması:

10 KHz de 40 dB
100 Khz de 50 dB
1 Mhz ile 100 MHz arasında 60 dB zayıflama sağlar